29. 6. 2023
Výzva OP TAK: Spolupráce škol a firem – výzva I
Výzva OP TAK s názvem "Spolupráce škol a firem – výzva I" je zaměřená na malé a střední podniky. Pro ČVUT je to možnost realizovat praktickou výuku a financovat lektory a instruktory.
Shrnutí hlavních informací o výzvě:
- Zavedení praktického vyučování ve firmě (pro MSP, které nerealizují praktické vyučování a nemají podepsanou smlouvu o spolupráci)
- Dotace min. 0,5 mil. Kč, max. 10 mil. Kč.
- Zahájení příjmu žádostí 8. 6. 2023, ukončení 29. 12. 2023
- Způsobilé výdaje:
- Investiční výdaje spojené s projektem (de minimis – zařízení, stroje, nezbytné sítě, drobné staveb. úpravy)
- Vybavení přímo spojené s projektem (drobný hm. Majetek, nábytek, hw a sw, materiál nezbytný pro výuku)
- Neinvestiční náklady (smluvní plnění instruktorů a lektorů, služby koordinátorů vzdělávání, provozní a osobní náklady instruktorů a lektorů, spotřební materiál použitý pro výuku.
- Realizace projektu na území ČR mimo NUTS 2 Praha
- Výstavba a rekonstrukce nejsou způsobilý výdaj
- Praktické vyučování – odborný výcvik, cvičení, učební práce a oborná nebo umělecká praxe a sportovní příprava (podle jednotlivých oborů vzdělání)
- 2 fáze realizace
- Přípravná: pořízení vybavení
- Realizační: dva plné školní roky praktického vyučování
Více informací zde.
3. 1. 2023
HORIZON EUROPE - PRACOVNÍ PROGRAM KLASTRU 4 - PRO OBDOBÍ 2023-2024
HORIZONT EVROPA - Globální výzvy a konkurenceschopnost - Klastr 4 - Digitalizace, průmysl a vesmír
Digitalizace a rozvoj technologií, včetně vesmírných, rozhodujícím způsobem ovlivňují všechny ekonomické sektory a celou společnost. Jsou základem transformace průmyslové výroby a vzniku nových výrobků a služeb, které zásadním způsobem ovlivňují způsob našeho života a jsou klíčem budoucího udržitelného rozvoje. Hlavní strategické priority Klastru 4 jsou:
- Transformace evropského průmyslu zajišťující čistou, klimaticky neutrální, oběhovou a konkurenceschopnou ekonomiku
- Zajištění (posílení) vedoucího postavení a strategické autonomie Evropy v klíčových technologiích
- Rozvoj technologií a inovací, které slouží občanům
Očekávané dopady této části druhého pilíře programu Horizont Evropa se promítají do 6 oblastí pracovního programu (tzv. Destinations)
- Climate neutral, circular and digitised production
- Increased autonomy in key strategic value chains for resilient industry
- World leading data and computing technologies
- Digital and emerging technologies for competitiveness and fit for the Green Deal
- Open strategic autonomy in developing, deploying and using global space-based infrastructures, services, applications and data
- A human-centred and ethical development of digital and industrial technologies
Pro oblast průmyslu jsou relevantní především oblasti 1 a 2, pro olast Digitalizace oblasti 3 a 4 a pro oblast vesmír oblast 5. Oblast 6 je více průřezová, nicméně orientovaná na problematiku digitalizace a průmyslu.
Základní informace o programu Horizont Evropa najdete na stránce EK, o Klastru 4 konkrétně zde.
Po zveřejnění pracovního programu Horizontu Evropa na roky 2023-2024 byly 8. prosince 2022 otevřeny výzvy roku 2023 - termíny uzávěrek naleznete zde. U dvoukolových výzev se jedná o uzávěrky prvního kola, které budou hodnoceny bez odhalení identity žadatelů hodnotitelům (tzv. Blind evaluations).
Pracovní program Klastru 4 naleznete zde.
3. 1. 2023
HORIZON EUROPE - Pracovní program Klastru 3 - pro období 2023-2024
HORIZONT EVROPA - Globální výzvy a konkurenceschopnost - Klastr 3 - Civilní bezpečnost pro společnost
Bezpečnost je jednou z priorit v životě naší společnosti a jejímu zabezpečení je třeba věnovat náležitou pozornost. Bezpečnostní hrozby nemají hranice, proto je nezbytné společné a koordinované úsilí od politiků, průmyslu a bezpečnostních složek až po výzkum, který přinese potřebné inovace technologií a postupů a pochopení lidského faktoru. Klastr 3 je zaměřen na komplexní, multioborový přístup k řešení otázek civilní bezpečnosti a podporuje tak implementaci odpovídajících EU priorit,
Cílem je především ochrana občanů a evropské ekonomiky, veřejných prostor a kritických infrastruktur všech typů před terorismem a trestnou činností a dále zajištění bezpečného digitálního prostředí. Součástí výzkumu je pochopení příčin terorismu a trestné činnosti, aby mohla být zajištěna účinná prevence a inovace technologií a postupů pro včasné varování a také pro rychlou a účinnou reakci v případě reálného nebezpečí. Ochrana vnějších hranic je zaměřena na legální, bezpečný a zároveň rychlý pohyb lidí i zboží. Cílem v oblasti kybernetické bezpečnosti je vytvoření důvěryhodného a hlavně bezpečného digitálního prostředí s využitím nejnovějších technologií a služeb.
Klastr3 bude pracovat v synergii s programem Digitální Evropa, Fondem pro vnitřní bezpečnost a Fondem pro integrovanou správu hranic a v oblastech duálního užití aplikací bude koordinován s obranným výzkumem EU. Výzkum je zaměřen na potřeby identifikované koncovými uživateli a na budování kapacit sektoru bezpečnosti, schopnosti předvídat hrozby a reagovat optimálním způsobem na následky incidentů a dále na pochopení lidského faktoru a společenského kontextu.
Řešená témata budou důsledně koordinována s klíčovými evropskými agenturami jako FRONTEX, JRC, ENISA i Evropská obranná agentura EDA. Výzkumné úkoly jsou přizpůsobeny postupu od prevence k řešení situace a nápravě následků s důrazem na interoperabilitu technologií a služeb. Při řešení je důsledně dbáno na dodržování lidských práv, ochranu osobnosti a na sociální kontext dopadu technologií. Je sledována provázanost na výsledky předchozích projektů a návaznost na další programy, zejména na EU programy pro vnitřní bezpečnost a digitální technologie.
Klastr 3 je strukturován do šesti oblastí (destinací):
- Lepší ochrana Evropy a jejích obyvatel před kriminalitou a terorismem
- Efektivní ochrana vnějších hranic EU
- Odolné infrastruktury
- Zlepšená kybernetická bezpečnost
- Společnost odolná vůči katastrofám
- Posílený bezpečnostní výzkum a inovace
Informace EK k celému programu HE jsou zde a podrobnosti o Klastru 3 jsou zde
Evropská komise publikovala 6. prosince 2022 pracovní program Klastru 3 s výzvami pro období 2023-24. Program je ke stažení zde. Ve výzvách bude otevřeno 42 témat o celkovém rozpočtu téměř 320 milionů EUR. Uzávěrky výzev jsou v listopadu 2023.
K výzvám roku 2023 uspořádalo Technologické centrum Praha dne 24. listopadu Národní informační den.
1. 1. 2023
NPO - webinář k realizaci projektu
Dne 31. 5. 2022 proběhl webinář k projektu Transformace formy a obsahu vysokoškolského vzdělávání na ČVUT (reg. č. NPO_ČVUT_MSMT-16597/2022). Webinář přednesla koordinátorka celého projektu, Mgr. Tereza Přecechtělová a Ing. Jiří Hájek, Ph.D. Záznam z webináře naleznete zde.