Noc vědců - Public web - Czech technical university in Prague

You are here

Jednu z největších vědecko-populárních akcí nejen v České republice, ale i v Evropě, můžete letos sledovat z pohodlí svých domovů on-line formou, a to v pátek 27. listopadu od 17.00 hodin. Během jednoho večera se tak zvládnete podívat do několika institucí, jako jsou vysoké školy, hvězdárny, science centra, sídlící v Praze, ale i Ostravě, Brně, Olomouci, Pardubicích a na dalších zajímavých místech v ČR. Se svým programem se k akci připojuje také ČVUT v Praze.

Letošní téma Noci vědců „Člověk a robot“ vzdává hold Karlu Čapkovi, který před 100 lety použil slovo robot ve své hře R.U.R. Od té doby si tento český výraz osvojil celý svět. Program Noci vědců vám proto nabídne pohled na nejnovější technologie s důrazem na oblast robotiky.

ČVUT se zapojuje aktivně do programu prostřednictvím svých fakult a dalších součástí. Podíváte se tak do unikátních prostor a laboratoří.

Letos poprvé bude část programu Noci vědců dostupná v on-line režimu po delší dobu, a to až do konce roku 2020.

Sledujte stránku akce: www.noc-vedcu.cz

Program Noci vědců na ČVUT v Praze

Program Noci vědců se není kompletní a připravuje se do poslední chvíle. Zatím pro vás fakulty a součásti potvrdili a připravili tyto programy. 

Fakulta stavební
Doc. Martin Šanda z Fakulty stavební Vám přiblíží použití robotických vzorkovačů v izotopové hydrologii, která se využívá pro stopování pohybu vody v krajině.

Fakulta strojní
Zemědělství a průmysl. I v těchto odvětvích se uplatňují nové technologie robotiky. Fakulta strojní vám představí nejen digitální buňku s obráběcím centrem, ale i virtuální pracoviště řízené průmyslovým počítačem.

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
TOKAMAK GOLEM, unikátní vzdělávací zařízení pro zvládnutí řízené termojaderné fúze v pozemských podmínkách. Exkurze nabídne představení pozadí celého projektu včetně reálné ukázky provedení tokamakového výboje.

Fakulta biomedicínského inženýrství
Jak užiteční mohou být roboti při rehabilitaci pohybového ústrojí? Podívejte se do nové specializované laboratoře robotické rehabilitace, díky níž je FBMI jedinou univerzitou v ČR s tímto vybavením.

Fakulta informačních technologií
Fakulta informačních technologií připravila taneční program s roboty pro naše nejmenší návštěvníky. Mají pro Vás připravené překvapení, tak vydržte až do konce.

Masarykův ústav vyšších studií
Masarykův ústav vyšších studií přispěje do programu svými přednáškami na téma Nové technologie a proměny společnosti a Společenská rizika sociálních sítí.

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC)
Čeká vás virtuální prohlídka v Testbedu pro Průmysl 4.0 CIIRC ČVUT. Jeho účelem je poskytnout platformu pro experimenty a ověřování výzkumných výsledků týkajících se pokroku v Průmyslu 4.0, jako je například přechod na samoorganizující se výrobu.

 

Picture

Content owner: Andrea Vondráková