Noc vědců 2019 - Veřejný web - České vysoké učení technické v Praze

You are here

Jako každý rok, tak i letos pro Vás otevřeme prostory ČVUT v dejvickém kampusu, v centru Prahy i na Děčínském pracovišti. V rámci celého večera máme připravený bohatý program, během kterého nahlédnete do jindy nepřístupných prostor. Můžete se dívat vědcům přímo pod ruce, poznáte, jak řeší projekty a prezentují nejrůznější experimenty. Prohlédnete si jejich největší úspěchy a dozvíte se, co je nového ve světě vědy a techniky. Zahrajete si nejrůznější hry a uvidíte, že se pobaví i ti nejmenší.

Letošní téma „Šetrně k planetě“ nás donutí zamyslet se nad tím, kam bude vývoj nových věcí směřovat. Co můžeme udělat, abychom chránili naši planetu, a jaké nové vynálezy se dostanou třeba až k Vám domů.

Vezměte s sebou přátele, sourozence i celé rodiny a přijďte si užít zábavnou a poučnou noc na ČVUT v Praze. Těšíme se na Vás!

Program Noci vědců na ČVUT v Praze

Program Noci vědců na ČVUT v Děčíně

 

Fakulta stavební

Thákurova 7, Praha 6

Zveme Vás na série přednášek odborníků Fakulty stavební k tématu „Šetrně k planetě“. V prostoru atria fakulty budou k vidění a prozkoumání různé stavební materiály, poznáte jejich příběhy a uvidíte, jak se chovají k naší planetě. Připravili jsme pro Vás také speciální výstavu k Mezinárodní studentské soutěži Multi-Komfortní dům, jejíž téma pro rok 2019 bylo oživení a opětovné spojení oblasti v okolí stanice metra Crescenzago s městem v souladu s vizí #milano2030. Můžete se těšit i na další ukázky práce našich studentů programu Architektura a stavitelství. Dále bude pro návštěvníky, nejen pro ty nejmenší,  připraven pestrý interaktivní program. Celou atmosféru večera dokreslí zajímavá světelná instalace.

 

Fakulta strojní

Technická 4, Praha 6

U vstupu do fakulty uvidíte poslední model formule se spalovacím motorem z dílny týmu Formula student CTU CarTech. Studenti Fakulty strojní ČVUT v Praze Vám předvedou formuli FS.11, kterou vyvinuli s použitím mnoha nových technologií. Představí také své úspěchy na závodním poli. Dozvíte se o soutěžích, kterých se tým účastní anebo sám přímo pořádá. Se členy týmu si můžete osobně pohovořit o vývoji, materiálech a použitých technologiích.

Ve vestibulu fakulty můžete obdivovat studentský projekt letadla, postaveného týmem Chicken Wings pro mezinárodní soutěž Air Cargo Challenge

V nedalekém sále v přízemí se bude promítat 3D model naprosto nového turbovrtulového motoru GE Catalyst, který se úspěšně testuje v našich laboratořích.

 

Fakulta elektrotechnická

Technická 2, Praha 6

Máme pro Vás nachystaný večer plný zážitků, workshopů, her a ukázek. Budete si moci sestříhat vlastní film nebo se podívat na leteckou přístrojovou techniku. Dozvíte se, jak přežít v přírodě a netratit vymoženosti moderní komunikace a mnoho dalšího. Tím nejzajímavějším je například:

eForce – elektrická formule

Představení nejnovější elektrické formule. Dosud nejúspěšnější monopost týmu eForce FEE Prague Formula, který si studenti ČVUT navrhli a zkonstruovali sami. Jaké je zrychlení? Jakých úspěchů tým dosáhl? To a mnohem více se můžete dozvědět na našem stánku.
 

Laboratoře katedry měření

Elektronické, magnetické a elektromagnetické hrátky: magnetický levitátor, laserový dálkoměrný skener, diamagnetická levitace, termovizní senzory, time-of-light kamera, mini-vozítko ovládané přes WiFi a sledující čáru, analyzátor zvukového spektra, automat na počítání hodu kostkami, tester paměti, mikropočítač pro děti (BBC micro:bit).

 

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská

Břehová 7, Praha 1

Pro zájemce z řad veřejnosti bude na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze připraven bohatý program. Představení takřka nevyčerpatelného zdroje energie v podobě tokamaku Golem, komentovaná prohlídka virtuálního radioterapeutického simulátoru a samozřejmě různé zajímavé přednášky. Návštěvníci také budou moci řídit štěpný jaderný reaktor - tedy jeho model. A kdo se včas přihlásí, může se pokusit, v rámci únikové hry, včas uprchnout z nebezpečné laboratoře.

 

Fakulta dopravní

Horská 3, Praha 2

Letos již podruhé pro Vás otevřeme budovu v kampusu Albertov. V průběhu odpoledne a večera budete mít možnost navštívit tato excelentní pracoviště fakulty:

  • Dopravní sál, kde zkusíte řídit železniční uzel
  • Letecký simulátor, který z vás udělá pilota
  • Automobilový simulátor prověří vaše řidičské schopnosti ve vypjatých situacích

a poznáte i řadu dalších zajímavých pracovišť Fakulty dopravní.

 

Fakulta biomedicínského inženýrství

Budova ČVUT–CIIRC, Jugoslávských partyzánů 1580/3, Praha 6

Fakulta biomedicínského inženýrství, která se Vám nyní představí v budově ČVUT – CIIRC si pro Vás připravila přednášky o bioreportérech, což jsou geneticky upravené mikroorganismy, které jsou schopny monitorovat toxicitu těla. Další zajímavá přednáška je na téma Dezinfikovat, nebo čistit.  Dozvíte se, jak mohou vznikat alergie a co je přílišná a pečlivá hygiena.

Není to však jediné, co na Vás čeká. Během večera je připravená celá řada atraktivních workshopů, můžete také nahlédnout do výukové sanitky, vyzkoušet si detektor lži nebo si budete moci ověřit, jestli stále smíte řídit bez brýlí.

 

Fakulta informačních technologií

Thákurova 7, Praha 6

Už jste si u robota někdy mohli objednat kávu, nebo jste s ním hráli kostky? V laboratořích Fakulty informačních technologií to možné je. Přijďte se podívat na nabitý program. Poznáte také laboratoř SAGELab, která se používá ke komunikaci s podobnými zařízeními. Může se v ní provádět společný výzkum i přes to, že jsou místa od sebe vzdálena tisíce kilometrů. Vaší pozornosti zajisté neunikne ani nový dron, který má 1,2 metru v průměru a jehož systémy dokáží detekovat různé objekty, dokonce i zaznamenávat biometrické údaje pohybujících se osob.

 

Masarykův ústav vyšších studií

Kolejní 2637/2a, Praha 6

Ekologie, třídění odpadu, ochrana životního prostředí. To jsou témata, která letos uvidíte úplně všude. Jaký je ale pohled ekonomů na tuto problematiku a kolik to všechno vlastně stojí? To se dozvíte v sérii přednášek na Masarykově ústavu vyšších studií.

 

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC)

Budova ČVUT–CIIRC, Jugoslávských partyzánů 1580/3, Praha 6

Otevřeme pro vás laboratoře Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky – Testbed pro Průmysl 4.0, Národní centrum Průmyslu 4.0 a Centrum města budoucnosti.

Co na vás v Testbedu čeká? Robotická montážní linka provádějící automatickou montáž a demontáž modelových autíček, hry ve virtuální realitě, rozšířená realita s Microsoft HoloLens, průmyslový autonomní mobilní robot KUKA KMR, vzdálená údržba s využitím rozšířené a virtuální reality, robotický barman, který Vám připraví Vámi zvolený nápoj.

V Centru města budoucnosti si prohlédnete model chytrého města s patřičnými vizualizacemi a simulátory fungování chytrých řešení. Můžete si vyzkoušet i chytré odpadkové koše, sloupy veřejného osvětlení, technologie chytré domácnosti a další.

 

Program Noci vědců na ČVUT v Děčíně

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská a Fakulta dopravní

Pohraniční 1, Děčín

Návštěvníkům z řad široké veřejnosti umožníme poznat zajímavé projekty z dílny naší univerzity a nabídneme unikátní příležitost nahlédnout do prostor, které za běžného provozu nejsou veřejnosti přístupné.

Program na děčínském pracovišti, od 18.00 do 22.00 hod. (připraven je program pro dospělé, studenty i děti!).

Pozor, program v Praze, začíná již od 17.00 hod. a pokračuje do 23.00 hodin.

 

Vlastník stránky: Andrea Vondráková