Noc vědců 2018 - Veřejný web - České vysoké učení technické v Praze

You are here

Tradičně pro návštěvníky otevřeme pracoviště ČVUT v dejvickém kampusu i v centru Prahy. Letošní novinkou je program na děčínských pracovištích Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské a Fakulty dopravní, která nově otevře také budovu na pražském Albertově. Program bude hodně bohatý, protože se kromě sedmi fakult představí i dvě nefakultní součásti naší univerzity.

Tématem ročníku 2018 je 100 let české vědy. Na téma navázal i časopis Pražská technika 4/2018, který jsme zaměřili na 100leté výročí univerzitní vědy. Jako bonus jsme do jeho tištěné verze přidali i originální architektonické origami a vystřihovánku letadla, která během akce určitě potěší nejednoho malého návštěvníka. Časopis bude k dispozici na všech zapojených pracovištích a je dostupný také online.

Těšíme se na viděnou!

Program Noci vědců na ČVUT v Praze

Program Noci vědců na ČVUT v Děčíně

 

Fakulta stavební

Thákurova 7, Praha 6

V unikátním prostoru Ateliéru D vás seznámíme s vývojem fotogrammetrie nebo zjistíte, jak se proměnila technika laserového skenování. Ukážeme vám modely prvorepublikových domů a nebude chybět ani dětská laboratoř, ze které si odnesete vlastní výrobek v podobě barevného slizu. Pokud jste ještě nikdy nemontovali železniční vrtuli do dřevěného pražce, naši odborníci vás to naučí!

Současně budete mít možnost nahlédnout do Vodohospodářského experimentálního centra, kde jsou postaveny nejrůznější modely vodních staveb, podle kterých se staví například slalomová trať pro olympijské hry.

Jestli jste fanoušky rockových festivalů a architektury, určitě vás zaujme výstava návrhů studentů programu Architektura a stavitelství na téma „brána pro festival Rock for People“. V atriu fakulty bude možnost prohlédnout si výstavu Zvonička věnovanou zvonicím na severovýchodě Slovinska, přilehlé části Rakouska a jihozápadní oblasti Maďarska.

Pro ty, kteří projdou všechna stanoviště, máme připravené malé překvapení. Současně bude po celou dobu otevřena nová fakultní Čítárna s kavárnou Kantor Coffee, a kde budete mít možnost se občerstvit.

 

Fakulta strojní

Technická 4, Praha 6

Vestibul fakulty bude patřit týmu Formula student CTU CarTech, který předvede své formule se spalovacím motorem. Kromě modelů představí i své úspěchy na závodním poli a dozvíte se, jak studentské soutěže probíhají. V rámci Noci vědců si můžete se členy týmu promluvit také o vývoji, materiálech a použitých technologiích při stavbě monopostů, například toho posledního v řadě, FS.10.

Mezi formulemi se objeví také naši 3D tištění roboti, které naši studenti tvořili během ročníkových prací. Někteří z nich dokonce napodobují třeba i lidské pohyby. Programování těchto robotů si mohou každoročně vyzkoušet také studenti středních škol během naší Letní školy robotiky.

Po cestě do našich laboratoří uvidíte 3D projekci turbovrtulového motoru GE Catalyst. Tento nový turbovrtulový motor dosahuje bezkonkurenčního celkového tlakového poměru (OPR) 16:1, díky čemuž dokáže ušetřit až 20 % spotřeby paliva a získá oproti konkurenci o 10 % vyšší letový výkon ve stejné třídě.

Přivítáme vás v těchto laboratořích:

 • Aerodynamický tunel Centra 3D objemové laserové anemometrie (COLA)
  Tunel je cirkulačního typu s otevřeným měřícím prostorem. Výhodou otevřeného měřícího prostoru je lepší manipulace s modely a instalace přístrojů. Měřící prostor je o rozměrech 950 x 450 x 1200 mm. Maximální rychlost v měřícím prostoru je 60 ms-1. V kolenech tunelu jsou umístěny duté lopatky, kterými proudí chladící voda zajišťující stabilní teplotu při delším běhu tunelu. Tunel je řízen prostřednictví PC pomocí systému DAQ, základní regulovanou veličinou je počet otáček pětilopatkového ventilátoru, který je poháněn elektromotorem o výkonu 45 kW.
  Pro měření v aerodynamickém tunelu se často používají zmenšené modely při zachování fyzikální podobnosti aerodynamických jevů. V současné době se tunel nejčastěji využívá pro měření v rámci bakalářských a diplomových prací – např. měření aerodynamických charakteristik lodního oplachtění, či aerodynamická optimalizace karoserie tahače. V laboratoři vám spoustu těchto modelů ukážeme.
   
 • Hluková laboratoř
  Hluková laboratoř ústavu umožňuje měření hlukových parametrů klimatizačních zařízení, jako jsou vzduchotechnické jednotky, ventilátory, škrtících elementy, distribuční prvky aj. Dále prvků pro systémy vytápění, jako jsou zdroje tepla (kotle), regulační ventily, otopné plochy atd. Laboratoř (bezdozvuková komora) má rozměry 5,5 x 5,5 x 3,5 m. Vstupní otvor 1,6 x 1,8 m. Stěny spolu se stropem jsou pokryty materiálem absorbujícím zvukovou energii. Obklad stěn je možno upravovat a měřit se dvěma nebo třemi odrazivými plochami.
   
 • Laboratoř bezkontaktního měření teplot
  Odborníci z Ústavu techniky prostředí vám předvedou správné měření s přístroji pro bezkontaktní měření teploty. Laboratoř disponuje širokým přístrojovým vybavením. Jedná se přístroje předních výrobců této techniky – FLIR, Testo, Fluke, Ahlborn, Minolta, Voltcraft. Díky tomu je možné provádět různé experimenty jak v rámci laboratoře, tak i téměř v libovolných externích podmínkách. Rozsah měření pro různé podmínky je možné volit od -80 °C do +2 000 °C.

 

Fakulta elektrotechnická

Technická 2, Praha 6

Laboratoř vysokých napětí

Začátek exkurzí: 17.00, 17.30 a každou další půlhodinu až do 22.00 hod.
Zájemci odcházejí společně po skupinách z vestibulu fakulty.

Opravdové hromy a blesky vám sice neukážeme, ale přesto se můžete těšit na pořádné jiskření! U nás v laboratorní hale se dozvíte něco o vysokonapěťových výbojích a testování komponent vedení elektrické energie. Těšit se můžete na zkušební transformátor 600 kV, impulsní generátor 2 MV a mnohá další zařízení. A na závěr pro Vás máme připravenou i nějakou tu ukázku elektrických výbojů!
 

Akustická bezdozvuková komora

Začátek exkurzí: 17.00, 17.20, 17.40 a každých dalších 20 minut až do 22.20 hod.
Zájemci odcházejí společně po skupinách z vestibulu fakulty.

Ukážeme vám pořádné ticho a řekneme pár slov o bezdozvukové komoře a experimentech, které se v ní provádějí – měření nejrůznějších zdrojů zvuku, aktivní snižování hluku, vibroakustická komunikace termitů, prostorová akustika, psychoakustika, ...
 


eForce – elektrická formule

Sedmá generace elektrické formule. Dosud nejúspěšnější monopost týmu eForce FEE Prague Formula, který si studenti ČVUT navrhli a zkonstruovali sami. Jaké je zrychlení? Jakých úspěchů tým dosáhl? To a mnohem více se můžeš dozvědět na našem stánku.
 


wITches

Svět Harryho Pottera – staň se studentem v Bradavicích. Studenti si budou moci v Příčné ulici u Ollivanderova stánku vyrobit kouzelnou hůlku a následně se vydat na výuku do Bradavic. Nicméně, jak z příběhů Harryho Pottera známe, nebude to výuka ledajaká.
 


Katedra měření

Elektronické, magnetické a elektromagnetické hrátky: magnetický levitátor, laserový dálkoměrný skener, diamagnetická levitace, termovizní senzory, time-of-light kamera, mini-vozítko ovládané přes WiFi a sledující čáru, analyzátor zvukového spektra, automat na počítání hodu kostkami, tester paměti, mikropočítač pro děti (BBC micro:bit).
 

Katedra elektrických pohonů a trakce

Pojďte si poměřit síly a ‚okuste‘, kolik energie je třeba k rozpohybování autíčka na autodráze? Máme rovnou dvě tratě, můžete závodit mezi sebou. Vedle toho uvidíte, jak lze balancoval válec na pohyblivé rovině; v neposlední řadě bude mít malou premiéru provazový plotr.
 


Biomedicínské inženýrství

Lékařská technika se stejně jako lidské tělo neobejde bez elektřiny a fyziky. Přijďte si změřit tlukot srdce, krevní tlak, nahlédnout ultrazvukem dovnitř těla, a to bez strachu z bílých plášťů. Jak to vypadá, když mozky zkoumají mozky?

 

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská

Spoutání energie hvězd v pozemských podmínkách

Časy exkurzí: 17.00 – 18.20, 18.30 – 19.50, 20.00 – 21.20 a 21.30 – 22.50 hod.
Vstup: z ulice 17. listopadu 78/5, Praha 1

Návštěvníky čeká exkurze na unikátní pokusné zařízení tokamak jménem GOLEM pro zvládnutí termojaderné fúze. Během exkurze vám prozradíme, co je to termojaderná fúze a jaké jsou její výhody jako zdroje energie pro lidstvo. Řekneme si, jaké jsou možné i nemožné cesty ke zvládnutí termojaderné fúze. A samozřejmě vám ukážeme, jak takový tokamak funguje. To vše tradičně pod taktovkou Ing. Vojtěcha Svobody, CSc.
 

Úniková hra Jaderný úsvit 3.0

Začátek hry: 17.30, 19.00 a ve 20.30 hod. v Dejvicích na Praze 6
Registrace: předem na email tomas.urban@fjfi.cvut.cz
Velikost skupin: max. 6, ideálně 4 osoby
Omezení věku: 15 a více let

Píše se rok 1949 – uplynulo sedm let od spuštění prvního jaderného reaktoru a čtyři roky od prvního jaderného testu Trinity, světem rezonuje nedávný objev dortu v prášku a v USA si první děti mohou házet s frisbee. Lidstvo si podrobuje sílu atomu a chystá se první výprava do kosmu. Celý svět si pamatuje, jak zkázonosná může energie uvolněná z jádra atomu být a všechny státy se zavazují využívat ji pouze k mírovým účelům. V tajné vládní laboratoři pracují největší mozky lidstva na přelomovém objemu (přenosný zdroj jaderné energie), který by navždy vyřešil energetické potřeby lidstva.

V této době plné převratných objevů se však objevují první mračna. Dvě hodiny před finálním testem nového zdroje se přerušilo spojení s laboratoří. Poslední zpráva zněla: „Poplach, pronikli dovnitř, chtějí vypno ....“. Nikdo nemá představu, zda jde pouze o poruchu spojení nebo se za tím skrývá něco temnějšího. Všechny pokusy o navázání komunikace s laboratoří selhaly. Získali jsme však indicie, že se někdo pokusil experiment sabotovat a pokud je to pravda, následky selhání ochranného pole reaktoru by byly hrozivé.

Proto byl narychlo sestaven speciální zásahový tým, který má proniknout do tajné laboratoře, zjistit co se stalo s výzkumným týmem a pokusit se zabránit hrozící katastrofě explozi. Čas se neúprosně krátí. Do spuštění experimentu zbývá poslední hodina. Jste naše poslední naděje!

Cestujte s námi zpět v čase, vrhněte se do bádání plného šifer, kódů a hlavolamů, zabraňte hrozícímu nebezpečí a zachraňte převratný objev, který navždy změní chod dějin!

 

Populárně naučné přednášky

Vstup: z ulice Břehová 7, Praha 1 – posluchárna 115

 • Manipulace světlem
  Přednáška proběhne v časech: 17.00 – 17.55 a 19.00 – 19.55 hod.

  Co je to vlastně světlo? Jak se ho dotknout, zpomalit ho a třeba i "zastavit"? Jak vysvětlit hru barev na obloze, na krovkách brouků a motýlů?

  Jak dosáhnout stovky let stabilní zbarvení skel ve vitrážích chrámových oken? Jak přinutit laserový svazek, aby se šířil tam, kam potřebujeme?

  Jak světlem léčit? A jak nakonec zmizet za pomoci pláště neviditelnosti? Přijďte si poslechnout povídání o magickém oboru optiky, fotoniky, plazmoniky, nanostrukturách a nanotechnologiích. Začneme sice ve Starověku, ale velmi rychle pokročíme k docela současným (nano)technologiím a fantastickým projektům blízké budoucnosti.
 • Jaderná fyzika v medicíně aneb ionizující záření pro zdraví
  Přednáška proběhne v čase:
  18.00 – 18.55 hod.

  Jaderná fyzika nachází uplatnění ve třech odvětvích medicíny, a sice v rentgenové diagnostice, nukleární medicíně a radioterapii. S diagnostikou (tj. zobrazováním) nebo terapií (tj. léčbou) pomocí ionizujícího záření se během života setká snad každý z nás, ať je to obyčejný panoramatický rentgen zubů, vyšetření pomocí výpočetní tomografie (tzv. CTéčko) nebo léčba zhoubných i nezhoubných nádorových onemocnění.

  V rámci přednášky vám vysvětlíme základní principy využití tohoto záření v medicíně. Zasvětíme vás do principu vzniku i detekce paprsků využívaných jak pro diagnostiku, tak pro terapii. A samozřejmě neopomeneme říci něco o unikátním zařízení provozovaném v ČR – Leksellův gamma nůž, hybridním přístroji SPECT/CT a PET/CT, CyberKnife nebo v Praze vybudovaném centru protonové terapie.
 • Jak funguje jaderný reaktor?
  Přednáška proběhne v časech: 20.00 – 20.55 a 22.00 – 22.55 hod.

  Elektrickou energii je potřeba vyrábět v dostatečném množství, to ví každý. Výhradně s elektřinou je spojené využívání technických vymožeností a informačních technologií, to je rovněž každému jasné. Každý tuší, že elektřinu je třeba vyrábět šetrně s ohledem na životní prostředí. Málokdo ale ví, že toto kritérium splňuje jaderná energetika.

  V rámci Noci vědců na Jaderce se můžete dozvědět, jak se produkuje elektrická energie i jaké je využívání jaderné energetiky v České republice. Jak funguje jaderný reaktor, předvedou naši jaderní inženýři na modelu školního jaderného reaktoru.
 • Počítání pro CERN
  Přednáška proběhne v čase: 21.00 – 21.55 hod.
  V přednášce představíme systém pro sběr dat pro experiment COMPASS v CERN. Unikátní zařízení produkuje obrovské množství dat o všech známých i neznámých částicích. Ale jak se v tom mixu vyznat? Jakou technologií zpracovat každou sekundou data o velikosti 1 DVD (5GB/s)? O tvorbě a provozu unikátního systému pro sběr, třídění a ukládání dat z experimentů v CERN vám bude povídat přímo jeden z vývojářů tohoto systému.

 

Fakulta dopravní

Horská 3, Praha 2

Letos poprvé pro vás otevřeme budovu v kampusu Albertov. V průběhu odpoledne a večera budete mít možnost navštívit tato excelentní pracoviště fakulty:

 • Dopravní sál, kde zkusíte řídit železniční uzel
 • Letecký simulátor z vás udělá pilota
 • Automobilový simulátor prověří vaše řidičské schopnosti ve vypjatých situacích

a řadu dalších zajímavých pracovišť FD. Rádi vás také přivítáme v nově zrekonstruovaných prostorách studentského klubu eFDrive nebo vám představíme nový projekt spolupráce mezi fakultou a MAAPPI.

V průběhu akce máme připravenou sérii populárně naučných přednášek na téma autonomní dopravy a moderních technologií v dopravě.

Kromě toho ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UK připravujeme instagramovou soutěž o ceny a další doprovodné aktivity spolu s našimi partnery.

 

Fakulta biomedicínského inženýrství

Budova ČVUT–CIIRC, Jugoslávských partyzánů 1580/3, Praha 6

Populárně naučná přednáška Vývoj přístrojové techniky v urgentní medicíně

Přednáška proběhne v čase: od 19.00 do 19.30 hod. v místnosti A303
Přednášející: Mgr. Pavel Böhm

Posluchače seznámíme s vývojem vybraných přístrojů používaných v urgentní medicíně. Vývoj techniky a technologií se totiž za posledních sto let neuvěřitelně posunul a nejinak je tomu i v oblasti zdravotnictví, zejména v přístrojové technice. Významně se zdokonalily nejen postupy, ale i přístroje v přednemocniční neodkladné péči.
 

Detektor lži

Vyšetření detektorem lži spočívá v měření několika fyziologických parametrů, jako jsou dechová a tepová frekvence, změna krevního tlaku, změna galvanického odporu kůže a změny v hlase. Základním principem detektoru lži je skutečnost, že autonomní nervový systém, který tyto fyziologické veličiny řídí, nemůže být ovlivňován vědomě a člověk tak není schopen kontrolovat veškeré reakce svého těla.
 

Interaktivní rehabilitační systém pro tréning rovnováhy s využitím stabilometrické rovnováhy aneb Vyzkoušejte si, jak se trénuje rovnováha

Cílem rehabilitačních postupů je zlepšit funkční schopnosti pacienta s poruchou rovnováhy. K tomuto cíli vede celá řada rehabilitačních postupů, které pracují s pacientem v daném prostředí rehabilitačního pracoviště, nebo pacient rehabilituje v domácím prostředí, které je poměrně konstantní. Cílem postupů je zlepšit kvalitu života pacientů.
 

Ukázka osobních zdravotních systémů

 • Biotelemetrický systém pro diabetiky
  Tento osobní zdravotní systém slouží pro sledování zdraví v domácím prostředí. Mohou ho využívat zdraví lidé, ale může být významným pomocníkem v péči i o chronicky nemocné pacienty v domácím prostředí.
   
 • Biotelemetrický systém FLEXIGUARD
  Prezentován bude bezdrátový biotelemetrický systém FlexiGuard pro monitorování zdravotně fyziologických a enviromentálních údajů u hasičů a dalších členů IZS, určený pro zvýšení bezpečnosti při zásahu a pro sledování a optimalizaci výcvikového procesu.
   

Navigační systém pro nevidomé

Na vlastní kůži si zkusíte navigaci v prostoru se zavázanýma očima.
 

Sanitní vůz FBMI

 • Prohlídka sanitky a jejího vybavení
 • Ukázka práce záchranářů
 • Měření cukru v krvi, měření tlaku
 • Masáž srdce na figuríně určené k nácviku masáže srdce – nový sofistikovaný model
 • Ukázka použití moderního monitoru vitálních funkcí s defibrilátorem ZOLL X Series, který pomáhá řešit veškeré současné potřeby zdravotnických záchranářů při poskytování přednemocniční i nemocniční neodkladné péče, stejně tak má i nezastupitelné místo při výuce a přípravě studentů na toto povolání. Přístroj je unikátní v několika směrech. První výhodou je jeho hmotnost, která je oproti jeho konkurentům přibližně poloviční. Monitor vitálních funkcí umožňuje standardní sledování EKG, pulzní oxymetrie, NIBP, CO2, které využívají nemodernějších a nejpřesnějších čidel na trhu a inovativních přístupů např. v měření neinvazivních tlaků. 
   

Měření výchylek těžiště těla, resp. rozložení tlaku pod chodidly návštěvníků

Návštěvníci si budou moci vyzkoušet měření výchylek těžiště těla, resp. rozložení tlaku pod chodidly návštěvníků na dvojici stabilometrických plošin Nintendo Balance Board na platformě Nintendo Wii (určení schopnosti udržet přímý stoj).
 

Měření zraku řidičů

Návštěvníci si mohou otestovat svůj zrak, zda jsou způsobilí k řízení motorových vozidel.
 

Expozice člověk

 • Model lidského těla - pro malé návštěvníky je připraven jednoduchý poznávací kvíz (razítka s orgány, razítka s kostmi správně umístit do předlohy člověka)
 • Mikroskopické preparáty, jednoduchý chemický pokus, …

 

Fakulta informačních technologií

Thákurova 7, Praha 6

Návštěvníci budou moci navštívit několik z našich laboratoří:

 • SAGELab – multimediální a grafická laboratoř, 14. patro, místnost A-1452
  V naší unikátní laboratoři vám představíme, jak se dá propojit minulost s nejmodernější technikou. Budete si totiž moci prohlédnout ukázky archeologických artefaktů jak v digitální podobě ve 3D, tak i ve 2D fotomontáži. Dále budete moci nahlédnout pod pokličku příprav virtuálního průvodce města Hradec Králové v projektu Věnná města českých královen. Chcete navíc vědět, jak se vyvíjí obrazové rozlišení za posledních 30 let a jak se generují planety i krajiny v rozlišení 10K? Tak si nenechte ujít prohlídku naší laboratoře SAGE s obří zobrazovací plochou složenou z 20 obrazovek.
   
 • UsibilityLab, 14. patro, místnost A-1455
  Chcete zjistit, co je to uživatelské rozhraní a jak se používá? Ukážeme vám, jaká je jeho historie a možná budete překvapeni, že to není jen o počítačích, ale i o věcech, které používáte již desítky let.
   
 • Laboratoř inteligentních vestavných systémů, 10. patro, místnost A-1054
  Už jste se někdy potkali s robotem? V naší laboratoři vám představíme hned dva typy robotů, roboty PEPPER a NAO. Budete moci zjistit, jak se takoví roboti programují a co všechno dokážou. Můžete si s nimi třeba zahrát kostky, zacvičit si nebo i zatancovat.
  Laboratoř bude přístupná pouze do 21.00 hod.
   
 • ImproLab – laboratoř zpracování obrazu, 12. patro, místnost A-1256
  Představíme vám interaktivní kamerový systém, který slouží k detekci libovolných objektů a jejich následného sledování nebo také k detekci biometrických údajů osob.

 

Masarykův ústav vyšších studií

Kolejní 2637/2a, Praha 6

Zveme vás na populárně naučné přednášky, které proběhnou v kreativní místnosti v 5. patře budovy MÚVS.

 • Československo, říjen 1918: jak z kolabující velmoci úspěšně vyvést ekonomiku rodícího se moderního státu?
  Přednáška proběhne od 19.00 hod.
   
 • Předvídat nepředvídatelné? Řízení rizik a hranice metody
  Přednáška proběhne od 20.00 hod.
   
 • Vltava a Labe v Čechách: podceňované dědictví habsburské monarchie
  Přednáška proběhne od 21.00 hod.

 

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC)

Budova ČVUT–CIIRC, Jugoslávských partyzánů 1580/3, Praha 6

Na jednom z nejnovějších a nejmodernějších pracovišť ČVUT budete mít možnost navštívit Testbed pro Průmysl 4.0. Je to experimentální pracoviště pro testování inovativních řešení a procesů pro tzv. chytré továrny. Testbed představuje naprosto unikátní koncept zkušební výrobní linky, která díky variabilitě strojů, robotů a softwarových nástrojů včetně kombinace rozšířené i virtuální reality umožňuje testovat postupy Průmyslu 4.0 před jejich zavedením do reálné průmyslové výroby. Budete si moct vyzkoušet brýle Microsoft HoloLens, díky kterým uvidíte virtuální linku v provozu. Ve spolupráci s firmou Škoda Auto vám pak předvedeme další simulace výrobních linek i reálná videa z různých fází výroby vozů. Virtuální realitu si na vlastní kůži budete moci vyzkoušet také díky řadě interaktivních aplikací.

Jak vypadá umělá inteligence, která si umí plynule povídat s člověkem? Co taková AI dělá ve volném čase nejraději nebo koho by chtěla hrát ve filmu? Přijďte se seznámit se sympatickou umělou inteligencí jménem Alquist, kterou tvoří tým studentů ČVUT. Loni se propovídala až na druhé místo v prestižní soutěži společnosti Amazon Alexa Prize a letos opět soutěží ve finále. V Testbedu s vámi poklábosí třeba o filmech, hudbě, seriálech i dalších populárních tématech.

Také zde můžete potkat humanoidního robota Peppera. Můžete si s ním popovídat, zahrát si s ním několik interaktivních her, nebo ho zkusit řídit pomocí ovladače a slovních příkazů. Ukážeme vám, jak Pepper vidí svět okolo sebe a jak dobře dokáže rozpoznávat a pojmenovat věci okolo sebe.

Tím ale seznam robotů nekončí. Zejména malým návštěvníkům se bude líbit kolaborativní robot, s jehož spoluprací mohou stavět LEGO. A poprvé veřejnosti ukážeme práci robota - kaligrafisty.
 

Populárně naučná přednáška Tajemství tvorby mluvící umělé inteligence

Přednáška proběhne v čase: od 20.00 do 20.30 hod. v místnosti A303
Přednášející: Ing. Petr Marek

Zajímá vás, jak funguje umělá inteligence a jak se učí? Jak vypadá škola, ve které se roboti učí mluvit? A můžou za trest zůstat po škole? Nejen na tyto fascinující otázky vám odpoví tvůrci umělé inteligence Alquist, která se díky své upovídanosti umístila na druhém místě celosvětové soutěže Amazon Alexa Prize. A možná se i dozvíte, proč je šeptání špatný nápad.

 

Program Noci vědců na ČVUT v Děčíně

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská a Fakulta dopravní

Pohraniční 1, Děčín

Na pracovišti ČVUT v Děčíně bude akce probíhat v době od 18:00 do 22:00 hodin.

Návštěvníkům na jednotlivých stanovištích ukážeme:

 • Laboratoř simulace a vizualizace - ukázka 3D projekce a velkoplošné projekce a jejich využití
 • Drony -  jejich využití v dopravě pro skenování a následné modelování dopravních staveb
 • Fyzikální laboratoř - fyzikální pokusy se zvukem, elektřinou či světlem
 • Počítačové laboratoře - ukázky vývoje softwaru, robotů a programovatelného hardwaru, nácvik týmové spolupráce s využitím počítačové hry
 • Programování hrou – programovatelný hardware – Ozobot, micro:bit, LEGO Mindstorm – úžasné hračky pro výuku programování
 • Projekci Historie dopravy v Děčíně – obsáhlá prezentace o dopravě v Děčíně od středověku po současnost
 • Projekci Historie budovy ČVUT a zdejšího pracoviště – krátká prezentace

Populárně naučné přednášky

Přednášky budou probíhat v době od 18:30 do 20:00 hodin, v případě zájmu proběhne i druhé kolo v době od 20:30 do 22:00 hodin. V každém přednáškovém bloku uvedeme čtyři krátké přednášky do 20 minut.

 • Elektromobilita - Ing. Ondřej Smíšek
 • Historie dopravy v Děčíně - doc. Ing. Zdeněk Říha
 • Programování hrou - Ing. Michal Moc
 • Česká stopa v CERN - Ing. Josef Nový
Vlastník stránky: Andrea Vondráková